AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box
Nr. 11 ud af 56 i Computer ProcessorPå denne side vil du få alt den information du skal bruge om AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box. Vi har samlet alle priser, anmeldelser og specifikationer omkring AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box for dig. Har du lyst til at læse mere om AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box, kan du læse mere her.
1172.75 kr 757 kr
Forhandler
Produkt navn
Lagerstatus
Pris

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box
757 kr

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box
769 kr

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box
1166 kr

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box
1999 kr
Find og test rabatkoder ved checkout Savier har +9.000 rabatkoder og tilføjer den bedste ved checkout
Anmeldelser
ud af 46157 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
pricerunner.dk
4.8 ud af 841 brugere
amazon.com
4.8 ud af 38886 brugere
bhphotovideo.com
5.0 ud af 151 brugere
eezepc.com
5.0 ud af 1 brugere
newegg.com
4.7 ud af 6277 brugere
powerplanetonline.com
3.0 ud af 1 brugere
ud af 46157 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
ud af 46157 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
Specifikationer
| Produktinformation | |
|---|---|
| AMD Series | Ryzen 5 |
| AMD model | 3600 |
| Udgivelsesår | 2019 |
| Clock-frekvens | 3.6 GHz |
| Clock-frekvens maks | 4.2 GHz |
| Turbo/Precision Boost | Ja |
| Overclocking Support | Ja |
| Kerner | 6 |
| Tråde | 12 |
| L2 Cache | 3.0 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| Fremstillingsproces | 7 nm |
| TDP | 65 W |
| Integrated GPU | Nej |
| Sokkel | AMD Socket AM4 |
| Generation | AMD Zen 2 (2019) |
| Boxed | Ja |
| Blæser | Ja |
| PCI Express Lanes | 16 |
| Virtualization | Nej |
| ECC -hukommelsesunderstøttelse | Nej |
Sammenligning med de bedste i klassen
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz Socket AM4 Box | AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz Socket AM4 Box | AMD Ryzen 7 5800X3D 3.4GHz Socket AM4 Box | Tilføj Produkt | |
|---|---|---|---|---|
| Pris | 757 kr | 1399 kr | 2375 kr | |
| AMD Series | Ryzen 5 | Ryzen 5 | Ryzen 7 | |
| AMD model | 3600 | 5600X | 5800X3D | |
| Intel Series | - | - | - | |
| Intel Processor Model | - | - | - | |
| Udgivelsesår | 2019 | 2020 | - | |
| Clock-frekvens | 3.6 GHz | 3.7 GHz | 3.4 GHz | |
| Clock-frekvens maks | 4.2 GHz | 4.6 GHz | 4.5 GHz | |
| Turbo/Precision Boost | Ja | Ja | Ja | |
| Overclocking Support | Ja | Ja | - | |
| Kerner | 6 | 6 | 8 | |
| Tråde | 12 | 12 | 16 | |
| L2 Cache | 3.0 MB | 3.0 MB | 4.0 MB | |
| L3 Cache | 32 MB | 32 MB | 96 MB | |
| Fremstillingsproces | 7 nm | 7 nm | 7 nm | |
| TDP | 65 W | 65 W | 105 W | |
| Integrated GPU | Nej | Nej | Nej | |
| Grafik | - | - | - | |
| Sokkel | AMD Socket AM4 | AMD Socket AM4 | AMD Socket AM4 | |
| Generation | AMD Zen 2 (2019) | AMD Zen 3 (2020) | - | |
| Boxed | Ja | Ja | Ja | |
| Blæser | Ja | Ja | Ja | |
| PCI Express Lanes | 16 | 24 | 4 | |
| Virtualization | Nej | Ja | - | |
| Virtualiseringsteknologi | - | AMD-V, AMD-Vi | - | |
| Instructions | - | ABM, AES, AVX, AVX2, BMI1, BMI2, F16C, FMA3, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, SSSE3 | - | |
| Dynamisk frekvensjustering | - | AMD Cool'n'Quiet | Nej | |
| ECC -hukommelsesunderstøttelse | Nej | Nej | Nej |


