AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz Socket AM4 Box
På denne side vil du få alt den information du skal bruge om AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz Socket AM4 Box. Vi har samlet alle priser, anmeldelser og specifikationer omkring AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz Socket AM4 Box for dig. Har du lyst til at læse mere om AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz Socket AM4 Box, kan du læse mere her.
Anmeldelser
ud af 18636 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
pricerunner.dk
4.9 ud af 244 brugere
amazon.com
4.9 ud af 12047 brugere
newegg.com
4.7 ud af 6277 brugere
tpstech.in
4.4 ud af 68 brugere
ud af 18636 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
ud af 18636 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
Specifikationer
| Produktinformation | |
|---|---|
| AMD Series | Ryzen 9 |
| AMD model | 3900X |
| Udgivelsesår | 2019 |
| Clock-frekvens | 3.8 GHz |
| Clock-frekvens maks | 4.6 GHz |
| Turbo/Precision Boost | Ja |
| Overclocking Support | Ja |
| Kerner | 12 |
| Tråde | 24 |
| L2 Cache | 6.0 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
| Fremstillingsproces | 7 nm |
| TDP | 105 W |
| Integrated GPU | Nej |
| Sokkel | AMD Socket AM4 |
| Generation | AMD Zen 2 (2019) |
| Boxed | Ja |
| Blæser | Ja |
| PCI Express Lanes | 20 |
| Virtualization | Ja |
| Virtualiseringsteknologi | AMD RVI, AMD-V, AMD-Vi |
| Instructions | ABM, AES, AES-NI, AVX, AVX2, BMI1, BMI2, F16C, FMA3, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, SSSE3 |
| Dynamisk frekvensjustering | AMD Pure Power |
| ECC -hukommelsesunderstøttelse | Nej |
Sammenligning med de bedste i klassen
AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz Socket AM4 Box | AMD Ryzen 7 5800X3D 3.4GHz Socket AM4 Box | Intel Core i5 12600K 3,7GHz Socket 1700 Box without Cooler | Tilføj Produkt | |
|---|---|---|---|---|
| Pris | 0 kr | 2375 kr | 1744 kr | |
| AMD Series | Ryzen 9 | Ryzen 7 | - | |
| AMD model | 3900X | 5800X3D | - | |
| Intel Series | - | - | Core i5 | |
| Intel Processor Model | - | - | 12600K | |
| Udgivelsesår | 2019 | - | 2021 | |
| Clock-frekvens | 3.8 GHz | 3.4 GHz | 3.7 GHz | |
| Clock-frekvens maks | 4.6 GHz | 4.5 GHz | 4.9 GHz | |
| Turbo/Precision Boost | Ja | Ja | Ja | |
| Overclocking Support | Ja | - | Nej | |
| Kerner | 12 | 8 | 10 | |
| Tråde | 24 | 16 | 20 | |
| L2 Cache | 6.0 MB | 4.0 MB | - | |
| L3 Cache | 64 MB | 96 MB | 20 MB | |
| Fremstillingsproces | 7 nm | 7 nm | - | |
| TDP | 105 W | 105 W | 125 W | |
| Integrated GPU | Nej | Nej | - | |
| Grafik | - | - | Intel UHD Graphics 770 | |
| Sokkel | AMD Socket AM4 | AMD Socket AM4 | Intel Socket 1700 | |
| Generation | AMD Zen 2 (2019) | - | Intel Alder Lake (2021) | |
| Boxed | Ja | Ja | Ja | |
| Blæser | Ja | Ja | Nej | |
| PCI Express Lanes | 20 | 4 | 20 | |
| Virtualization | Ja | - | Ja | |
| Virtualiseringsteknologi | AMD RVI, AMD-V, AMD-Vi | - | Intel EPT, Intel VT-d, Intel VT-x | |
| Instructions | ABM, AES, AES-NI, AVX, AVX2, BMI1, BMI2, F16C, FMA3, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, SSSE3 | - | AES, AVX2, SSE4.1, SSE4.2 | |
| Dynamisk frekvensjustering | AMD Pure Power | Nej | Intel SpeedStep | |
| ECC -hukommelsesunderstøttelse | Nej | Nej | Nej |


