ASUS RT-AX82U
Nr. 6 ud af 86 i Wifi RouterPå denne side vil du få alt den information du skal bruge om ASUS RT-AX82U. Vi har samlet alle priser, anmeldelser og specifikationer omkring ASUS RT-AX82U for dig. Har du lyst til at læse mere om ASUS RT-AX82U, kan du læse mere her.
1398.00 kr 1289 kr
Anmeldelser
ud af 3385 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
pricerunner.dk
4.8 ud af 307 brugere
amazon.com
4.6 ud af 1724 brugere
bestbuy.com
4.7 ud af 1305 brugere
jbhifi.com.au
4.6 ud af 49 brugere
ud af 3385 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
ud af 3385 brugere
Bedøm produktet
Hvad synes du om produktet?
Anmeldelserne kommer fra:
Specifikationer
| Produktinformation | |
|---|---|
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mesh-netværk | Ja |
| Frekvensbånd | 2,4 GHz, 5 GHz |
| Trådløs hastighed 2,4 GHz | 574 Mbps |
| Trådløs hastighed 5 GHz | 4804 Mbps |
| Understøttede bånd | Dual-band |
| Maksimal trådløs hastighed | 4804 Mbps |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet |
| Ekstern antenne | Ja |
| Antal antenner | 4 |
| Trådløs sikkerhed | WPA2-Enterprise, WPA3 |
| Router-sikkerhed | DMZ, VPN |
| VPN-protokol | IPSec, L2TP, OpenVPN, PPTP |
| VoIP (SIP) | Ja |
| MIMO | Ja |
| xDSL modem | Nej |
| Power over Ethernet (PoE) | Nej |
| Udgivelsesår | 2020 |
| Tilslutning og porte | |
|---|---|
| LAN-porte | 4 |
| WAN-porte | 1 |
| USB-porte | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Rackmonterbar | Nej |
| Bredde | 27.6 cm |
| Dybde | 18.4 cm |
| Højde | 16.5 cm |
| Vægt | 0.7 kg |
Sammenligning med de bedste i klassen
ASUS RT-AX82U | Zte MC801A 5G | Ubiquiti ER-X | Tilføj Produkt | |
|---|---|---|---|---|
| Pris | 1289 kr | 2349 kr | 390 kr | |
| Wi-Fi | Ja | Ja | Nej | |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) | Wi-Fi 6 (802.11ax) | - | |
| Mesh-netværk | Ja | Nej | Nej | |
| Frekvensbånd | 2,4 GHz, 5 GHz | 2,4 GHz, 5 GHz | - | |
| Trådløs hastighed 2,4 GHz | 574 Mbps | - | - | |
| Trådløs hastighed 5 GHz | 4804 Mbps | - | - | |
| Understøttede bånd | Dual-band | Dual-band | - | |
| Maksimal trådløs hastighed | 4804 Mbps | 1200 Mbps | - | |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet | - | Gigabit Ethernet | |
| Mobilnetværk | - | 4G, 5G | - | |
| Ekstern antenne | Ja | Nej | Nej | |
| Antal antenner | 4 | - | - | |
| Trådløs sikkerhed | WPA2-Enterprise, WPA3 | - | - | |
| Router-sikkerhed | DMZ, VPN | - | - | |
| VPN-protokol | IPSec, L2TP, OpenVPN, PPTP | - | IPSec, L2TP, OpenVPN, PPTP | |
| VoIP (SIP) | Ja | Nej | Nej | |
| MIMO | Ja | Nej | Nej | |
| xDSL modem | Nej | Nej | Nej | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nej | Nej | Ja | |
| Udgivelsesår | 2020 | - | - | |
| Link Aggregation | - | - | Nej | |
| LAN-porte | 4 | 1 | 5 | |
| WAN-porte | 1 | 1 | - | |
| USB-porte | 1 | - | - | |
| Rackmonterbar | Nej | Nej | Nej | |
| Bredde | 27.6 cm | 7.0 cm | 11.0 cm | |
| Dybde | 18.4 cm | 12.4 cm | 7.5 cm | |
| Højde | 16.5 cm | 18.2 cm | 2.2 cm | |
| Vægt | 0.7 kg | - | 0.175 kg |







